Pod sloganom „Izaberi svoje putovanje“ od 24. do 26. novembra 2022. u hali Šumadija sajma, održan je trinaesti po redu Međunarodni sajam turizma i seoskog turizma.
Na ovoj manifestaciji turističke potencijale, atrakcije i programe putovanja, predstavilo je više od 50 izlagača, uglavnom lokalnih turističkih organizacija iz Srbije, ali i iz Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Makedonije. Istovremeno, u okviru Sajma turizma predstavilo se i oko 30 proizvođača zimnice iz Kragujevca i Šumadije, ali i drugih delova Srbije.
Bogat prateći program i promocije
U Medija centru Šumadija sajma, tokom trajanja Sajma turizma, održane su informativno-edukativne radionice. Predavanje o planiranim konkursima za narednu 2023. godinu u oblasti promotivnih i/ili infrastrukturnih projekata privuklo je najveću pažnju.
Veliki broj zainteresovanih pratio je i predavanje o manifestacionom turizmu održano u organizaciji Fakulteta za turizam i hotelijerstvo iz Vrnjačke Banje.
O manifestacijama u svom kraju govorili su predstavnici Turističke organizacije grada Šapca, u kojem se organizuje čak 21 manifestacija u godini dana. Predstavljena je i nova kampanja pod nazivom „Šabac – grad prvina“. U 19. veku Šabac se razvio u „prvu varoš Srbije“, a od tada se mnogo toga u Šapcu desilo po prvi put. Prva pozorišna predstava u Srbiji, odigrana je u selu Nakučani nedaleko od Šapca, šah i bilijar odigrani su prvi put u Šapcu, prva bela kafa u Srbiji pila se u konaku Jevrema Obrenovića u Šapcu…
Po broju organizovanih promocija na ovogodišnjem Sajmu turizma, prednjačila je Turistička organizacija opštine Novi Bečej. Prvog dana Sajma turizma za posetioce i izlagače priređena je promociju vina vinarije „Fleur D Oranger“ iz Novog Bečeja, koja jedina na svetu proizvodi vino Krokan. U prepodnevnim satima, drugog dana sajma u petak, 25. novembra, pripremljen je „Banatski paorski fruštuk na slami“ dok je istog dana u 13 časova organizovan „Banatski disnator“, (običaj zimskog klanja svinja i priprema šunke, slanine, rebara, krmenadli, butkica, kobasice i čvaraka) na platou ispred hale.
Predstavljen je i najavljen Šumadijski festival rakije (održao se 26. novembra), održana je promocija belopalanačke banice i lužničke vurde, promocija tradicionalnih gastronomskih specijaliteta opštine Paraćin, promocija Vinskog puta Šumadije i Pomoravlja i najava Salona vina, promocija vina i sireva iz trsteničkog kraja, kuvao se i probao kačamak koji je oborio Ginisov rekord…
I ove godine u organizaciji Turističke organizacije grada Kragujevca održana je vodička tura za izlagače i panoramsko razgledanje grada, kako bi se kolegama predstavile najznačajnije turističke atrakcije Kragujevca, grada domaćina.
Šumadijska čajanka
U okviru Sajma turizma i seoskog turizma, održana je i tradicionalna Šumadijska čajanka sa gradonačelnikom Kragujevca. Najveći broj ekipa do sada, njih 30 se prijavio za takmičenje u kuvanju vruće rakije koje se održava na platou ispred hale.
„Čajanka je način da sačuvamo našu tradiciju i kulturu, baštinimo vrednosti srpskog naroda i ono što na najbolji način opisuje srpskog seljaka. Uz dobru šljivu srpski narod se leči, rađa, proslavlja, tuguje, posebno uz šumadijski čaj koji u zimskim danima najbolje okrepljuje“, izjavio je ovom prilikom gradonačelnik Kragujevca Nikola Dašić, pre obilaska učesnika.
„Vruća rakija ili šumadijski čaj jeste tradicija i nasleđe od predaka koje treba sačuvati.“ potvrdio je i direktor Turističke organizacije grada Kragujevca, Bojan Pavlović.
Ideja o održavanju ove manifestacije se sama nametnula od šumadijskih domaćina, proizvođača šljiva u okolnim selima. Pobednik ovogodišnje čajanke je ekipa iz Gornje Sabante, drugo mesto je osvojilo Botunje, a treću poziciju domaćini iz Velikih Pčelica. Ove godine se takmičila je jedna ženska ekipa.
Dodeljene nagrade najboljima
Turistička organizacija Novi Bečej osvojila je dve prve nagrade, u kategoriji najuređeniji izlagački prostor i u kategoriji najuspešnija promocija.
U kategoriji najuspešnija promocija drugo mesto pripalo je turističkoj organizaciji Leskovca, za promociju Roštiljijade, dok su treće mesto podelile turističke organizacije Paraćina, Bele Palanke i Nevesinja.
Drugo mesto za najuređeniji izlagački prostor dele turističke organizacije Knića, Brusa i Kraljeva, a treće mesto turistička organizacija Prokuplja i Nacionalni park Una.
Predstavnici žirija odlučili su da prvo mesto za najbolji propagandni materijal (štampani i video materijali) dobije Turistička organizacija Stare Pazove, drugo mesto dele turističke organizacije Nikšića i Trstenika, dok je treće mesto pripalo Herceg Novom.
Nagrade su dodeljene i izlagačima zimnice. Za najuređeniji štand na Sajmu zimnice prvo mesto osvojile su „Gružanske domaćice“, drugo mesto „Udruženje Putokaz Kragujevac“ a treće „Udruženje žena Oplenac“ iz Topole.
Organizatori Sajma turizma i seoskog turizma su i ove godine bili “Šumadija sajam“ i Gradska turistička organizacija „Kragujevac“, a pokrovitelji Ministarstvo turizma i omladine, i grad Kragujevac.
♥ Ako vam se svideo tekst podelite ga sa prijateljima na društvenim mrežama ili ga pošaljite nekome kome će biti koristan!