fbpx




Konferencijom za štampu u Skupštini grada najavljen je ovogodišnji 51. BEMUS.

Beogradske muzičke svečanosti – BEMUS je naš najstariji festival umetničke muzike, koji će se ove godine održati od 6. do 19. oktobra. Tokom festivalskih dana biće predstavljeni raznovrsni muzički programi najvišeg izvođačkog i umetničkog ranga.

O festivalskom programu govorili su:

Ivan Karl, Gradski sekretar za kulturu
Bojan Suđić, umetnički direktor BEMUS-a
Damir Handanović, v.d. direktora CEBEF-a
Stjepko Gut, dzez trubač
Ljubiša Jovanović, flautista

Organizatori su su složili da je BEMUS ove godine programski najbolji do sada.

Prema rečima umetničkog direktora festivala Bojana Suđića, BEMUS ove godine ulazi u drugi poluvek, u svojih drugih 50 godina života: “51. BEMUS u sebe će utkati sva iskustva prethodnih 50 godina, sav glamur i nastupe velikih umetnika koji su na ovom festivalu učestvovali. Mi nemamo značajniji festival od BEMUS-a, koji je više utemeljen u muzičkoj kulturi.”

Dodao je i da BEMUS, iako po budžetu mnogo manji, može da se meri sa brojnim festivalima u koje se ulaže značajniji novac. Jubilej koji je obeležen prošle godine, je izuzetno značajan, jer označava da je festival živ i prepoznat od strane publike. Organizatori će se potruditi da na nove načine odgovore potrebama vremena, nove komunikacije, nove publike, novog ubrzanog vremena.

“BEMUS se ove godine organizuje sa zadatkom i idejom da se publika podmladi i da se klasična muzika približi novim mladim generacijama.” – izjavio je gradski sekretar za kulturu Ivan Karl.

Naš istaknuti flautista Ljubiša Jovanović istakao je da je velika čast što je deo 51. BEMUS-a, jer je kako kaže: „BEMUS simbol za sve nas, mnogi od nas se muzikom bave upravo zahvaljujući BEMUS-u.“ Raduje se posebno što ove godine nastupa na isti datum na koji je nastupio i prvi put na BEMUS-u 8.oktobra 1979. godine. Te večeri će nastupiti vojska velikih imena: Jubin Kim – najnovija flautska senzacija, mladić koji je sa 15 godina osvojio Ženevu, sa 16 godina Prag, a sa 18 godina je postao prvi solo flautista Orkestra Koncerthaus iz Berlina, kao i Guoliang Han – profesor flaute na Centralnom muzičkom konzervatorijumu i prvi solo flautista Kineskog nacionalnog simfonijskog orkestra.

Big-bend-rts

Foto: CEBEF

Džez trubač Stjepko Gut istakao je da smo mi jedna od najznačajnijih zemalja, ne u regionu, nego u Evropi po vrsnim muzičarima trube koji mogu da sviraju po celom svetu. Posebna “poslastica” ovogodišnjeg programa je upravo koncert Duška Gojkovića, Stjepka Guta i Big Benda RTS-a.

Svaki od umetnika na ovogodišnjem BEMUS-u zaslužuje posebnu pažnju.

Najveći problem će biti kako da na neki od navedenih događaja ne odete.

Koncertom u Dvorani Kolarčeve zadužbine, na kome će kao solisti nastupiti izvanredni Anđela Georgiju i Čarls Kastronovo sa Simfonijskim orkestrom RTS pod upravom Bojana Suđića, počinje naš najznačajniji festival umetničke muzike koji će trajati do 19. oktobra.

 

Program Beogradskih muzičkih svečanosti – 51. BEMUS 2019.

program-bemus-2019
Od 6. do 19. oktobra 2019. godine

Nedelja, 6. oktobar, Kolarčeva zadužbina u 20.00
SVEČANO OTVARANjE
ANĐELA GEORGIJU, sopran, ČARLS KASTRONOVO, tenor
SIMFONIJSKI ORKESTAR RTS
Dirigent: BOJAN SUĐIĆ

Dmitrij Šostakovič: Svečana uvertira, op. 96
Frančesko Čilea: Del sultano amurrate.. Io son l’umile ancella, arija Adrijane iz opere Adrijana Lekuvrer
Ma dunque e vero, dite, duet iz opere Adrijana Lekuvrer
L’anima ho stanca, arija Mauricija iz opere Adrijana Lekuvrer
Mihail Ivanovič Glinka: Ruslan i Ljudmila, uvertira za operu
Žorž Bize: L’amour est un oiseau rebelle, arija Karmen iz opere Karmen
Đakomo Pučini: E lucevan le stelle, arija Kavaradosija iz opere Toska
Đakomo Pučini: O soave fanciulla, duet iz opere Boemi
Nikolaj Rimski Korsakov: Fantazija na srpske teme, op. 6
Umberto Đordano: Colpito qui m’avete, arija Šenijea iz opere Andrea Šenije
Đakomo Pučini: Un bel di vedremo, arija Ćo-Ćo San iz opere Madam Baterflaj
Umberto Đordano: Vicino a te s’aqueta, duet iz opere Andrea Šenije
Đakomo Pučini: Simfonijski preludijum
Đakomo Pučini: Nessun dorma, arija Kalafa iz opere Turandot
Alfredo Katalani: Ebben ne andro lontana, arija Vali iz opere Vali
Teodor Grigoriju: Muzica, duet iz operete Talasi Dunava

Ponedeljak, 7. oktobar, Kolarčeva zadužbina u 20.00
DUŠKO GOJKOVIĆ, truba
STJEPKO GUT, truba
GUDAČKI ORKESTAR & BIG BEND RTS

Utorak, 8. oktobar, Kolarčeva zadužbina u 20.00
LjUBIŠA JOVANOVIĆ, flauta – 40 godina umetničkog rada
KAMERATA SERBIKA
Dirigent: IGOR GRUPMAN
Solisti: JUBIN KIM, flauta, GUOLIANG HAN, flauta

Anlun Huang: Poema za plesače, za flautu solo, gudače i harfu (G. Han)
Karl Filip Emanuel Bah: Koncert u de molu Wg. 22, H. 484/1 za flautu i gudače (Lj. Jovanović)
Allegro
Un poco Andante-Allegro di molto
Volfgang Amadeus Mocart: Koncert u De duru K 314 (J. Kim)
Allegro aperto
Adagio ma non troppo
Rondo. Allegro
Johan Sebastijan Bah: Brandenburški koncert br. 4, BWV 1049 (G. Han, Lj. Jovanović, V. Stefanović Grupman)
Allegro
Andante
Presto
Franc Dopler: Andante i rondo op. 25, za dve flaute i gudače (J. Kim, Lj. Jovanović)
Žozef Boden Boamortije: Koncert za pet flauta u a molu, op. 15 br. 2
Johan Sebastijan Bah: Contrapunctus I iz Umetnost fuge, aranžman Ingeborg Bugarinović (J. Kim, G. Han, Lj. Jovanović, Flautino Lola Klasik)

Sreda, 9. oktobar, Kolarčeva zadužbina u 20.00
THE QUEEN’S SIX, vokalni ansambl
Kontratenori: Danijel Britan, Tim Karlston
Tenori: Nikolas Maden, Dominik Bland
Bariton/Bas: Endrju Tompson, Sajmon Vitli

Royal Windsor – Then and now
Vilijam Bird: O Lord, make thy servant Elizabeth our Queen
Tomas Morli: Arise, awake
Henri Persel: Remember not, Lord, our offences
Henri VIII: Helas madam
Ričard Sampson: Quam pulchra es
Džon Marbek: A virgin and mother
Tomas Talis: If ye love me
Tradicionalna pesma, aranžman Sajmon Vitli: Amazing grace
Niko Muli: God will be their light
Filip Mur: O clap your hands
Tradicionalna engleska pesma, aranžman Danijel Britan: Raggle taggle gypsies
Tradicionalna engleska pesma, aranžman Endrju Plant: The Water of Tyne
Tradicionalna engleska pesma, aranžman Ruri Bouven: What shall we do with the drunken sailor?
Tradicionalna engleska pesma, aranžman Timoti Biram-Vigfild: Dance to your daddy
Pol Makartni, aranžman Stiven Karlston: Here, there and everywhere
Antonio Karlos Žobim, aranžman Stiven Karlston: Wave
Majkl Džekson, aranžman Tim Karlston: Thriller
Ben I. King, aranžman Sajmon Vitli: Stand by me
Stivi Vonder, aranžman Tim Karlston: Isn’t she lovely
Bakarak, Peren, Fekaris, Džabara, Šafer, aranžman Sajmon Vitli: Say a little prayer to survive when it’s raining men

Četvrtak, 10. oktobar, Sava centar u 20.00
VANESA MEJ, violina i kamerni ansambl

Petak, 11. oktobar, Svečana sala Skupštine grada u 20.00
KONCERT MLADIH UMETNIKA
Petar Pejčić, violončelo
Milica Zulus, violina

Subota, 12. oktobar, Kolarčeva zadužbina u 20.00
KAMERNI ORKESTAR SLOVENAČKE FILHARMONIJE
Solista: NATALI KLAJN, violončelo
Uroš Krek: Sonatina za gudače
Jozef Hajdn: Koncert za violončelo br. 1 u Ce duru
Petar Iljič Čajkovski: Serenada za gudače

Nedelja, 13. oktobar, Kolarčeva zadužbina u 20.00
DMITRIJ SINKOVSKI, violina i kontratenor
ANSAMBL “LA VOCE STRUMENTALE”
Antonio Vivaldi: Godišnja doba, koncerti za violinu op. 8
Koncert za violu d’amore i lautu RV 540
Kantata Cessate, omai cessate RV 684

Utorak, 15. oktobar, Kolarčeva zadužbina u 20.00
NIU NIU, klavir
Feliks Mendelson-Bartoldi: Rondo kapričozo op. 14
Frederik Šopen: Emprompti br. 2 op. 36, br. 3 op. 51, br. 4 op. 66
Ludvig van Betoven: Sonataza klavir op. 27 br. 2, Mesečeva sonata
Frederik Šopen: Barkarola op. 60
Franc List: Bečke večeri – Valcer kapričo br. 6
Franc Šubert: Emprompti op. 90 br. 2, 3 i 4
Frederik Šopen: Skerco br. 3 op. 39

Sreda, 16. oktobar, Narodno pozorište u 19.30
Petar Konjović: KOŠTANA, opera u dva čina
U saradnji sa Narodnim pozorištem povodom 150 godina postojanja

Sreda, 16. oktobar, Narodni muzej u 20.00
IZVORNA MUZIKA – „SABOR U PET SLIKA“
Autor programa: Mirjana Drobac
Slobodan ulaz

Subota, 19. oktobar, Kolarčeva zadužbina u 20.00
SVEČANO ZATVARANjE
HOR RTS – 80 GODINA
HOR HRT
Dirigent: BOJAN SUĐIĆ
Sergej Rahmanjinov: Svenoćno bdenije
Priidite, poklonimsja
Blagoslovi, duše moja
Blažen muž
Svjete tihi
Ninje otpuščaješi
Bogorodice, djevo
Šestopsalmije
Hvalite imja Gospodnje
Blagosloven jesi, Gospodi
Vaskresenije Hristovo videvše
Veličit duša moja Gospoda
Slava višnjemu Bogu
Tropar: Dnes spasenije
Tropar: Voskres iz groba
Vozbranoj vojevode

(Organizator zadržava pravo izmene programa i satnica događaja u okviru festivala).

Ostale zanimljive vesti o manifestacijama pročitajte ovde.


Leave a Reply


  • Povežimo se