Ministarstvo kulture Republike Srbije predalo je Unesku zahtev za nominaciju šljivovice na reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstva.
Šljivovica bi trebalo da se upiše na listu kao element društvene prakse i znanja u vezi sa pripremom i upotrebom tradicionalnog pića od šljive.
Nematerijalno nasleđe ne predstavlja samo krajnji proizvod, već ceo proces, sva znanja i veštine, uključene u proces stvaranja krajnjeg proizvoda, kao i proces prenošenja tih znanja.
U junu ove godine je objavljeno da je nominacija koja uključuje običaje u vezi sa pripremom i konzumiranjem rakije šljivovice – prihvaćena.
Prihvatanje nominacije od strane Uneska ne znači automatski i stavljanje na listu naših rakijaških običaja, a nakon analiza i ocenjivanja predloga, konačna odluka Uneska će biti saopštena krajem 2022. godine.
Podsećamo i da je tek 2016. godine šljivovica proizvedena u Srbiji, od Evropske unije dobila sertifikat o geografskom poreklu i od tada nosi zaštićeno ime „Srpska šljivovica“.
Nematerijalno nasleđe i turizam
Svetska turistička organizacija smatra da je turizam izuzetno značajan za nematerijalno kulturno nasleđe, jer kroz svoj razvoj on istovremeno doprinosi identifikaciji, zaštiti i očuvanju nematerijalnog kulturnog nasleđa.
Korišćenje takozvanog „živog“ nasleđa u turističke svrhe može utiče na mogućnost zapošljavanja, doprinosi smanjenju siromaštva, sprečava migracije iz ruralnih krajeva i doprinosi negovanju osećaja ponosa među zajednicama.
Na listi Uneska iz Srbije nalaze se krsna slava, kolo, pevanje uz gusle i od prošle godine, zlakuska lončarija.
Nakon prihvatanja nominacije za šljivovicu, za listu UNESKO-a planirana je i kandidatura naivnog slovačkog slikarstva.
♥ Svideo vam se tekst? Podelite ga sa prijateljima na društvenim mrežama ili ga pošaljite nekome kome će biti koristan!