Tokom leta u Golupcu se uživa kao na moru. Tu su i ležaljke, i plaža i miris Dunava koji podseća na Jadran… Da su dunavska obala i vetar sa Dunava više nego dovoljni za uživanje, potvrđuju brojni turisti koji su zamenili more za reku i u Golupcu provode svoj letnji odmor.
Kako i ne bi… Lako je zavoleti ovaj romantični gradić, njegova mirna jutra i nestvarne zalaske sunca…
Dok krajem juna Dunav ima Dan Dunava, u Golupcu krajem jula Dunav ima svoj sajam – jedinstvenu letnju manifestaciju koja mu je posvećena najrazličitijim sadržajima.
Ovogodišnji Sajam Dunava, šesnaesti po redu, počeo je demonstracijom i takmičenjem u jedrenju.
Dunav i na njemu bela jedra
Dunav je kod Golupca najširi, pa je pogodan za sve vrste sportova na vodi. U okviru Sajma Dunava održava se takmičenje u pecanju na plovak za juniore i seniore, odbojka na pesku i takmičenje u jedrenju.
Najčešći prizor u Golupcu su upravo bela jedra koja, kako se sa obale čini, lagano plove i uživaju nošena vetrom. Iako se to sa obale ne čini tako, za jedrenje je potrebno veliko umeće i iskustvo.
Zahvaljujući Aleksandru Iliću, treneru Jedriličarskog kluba Golubac saznali smo više o ovom sportu i to tamo gde se i „igra“, na vodi. U duhu Olimpijskih igara koje su u toku, treba napomenuti da je jedrenje olimpijski sport koji je u program OI uvršten davne 1900. godine na Olimpijskim igrama u Parizu.
„Već tradicionalno za Sajam Dunava, u Golupcu se organizuje regata u kojoj se takmiče isključivo članovi našeg jedriličarskog kluba, deca iz naše opštine. To je prilika da vidimo koliko su unapredili svoje veštine. Pored ovog lokalnog takmičenja, u Golupcu su se održavala balkanska prvenstva u jedrenju, državno prvenstvo u klasi Ilka (Ilca) i otvoreno prvenstvo Golupca.“ – rekao nam je Aleksandar u razgovoru.
Jedriličarski klub Golubac se sa svojim članovima uglavnom takmiči u klasi Optimist. U pitanju je mala jedrilica za jednu osobu, namenjena deci do 15 godina. Koristi se za trening početnika u jedrenju, pa su jedriličari koje gledamo na vodi, upravo početnici, školarci.
Dok razgovaramo u čamcu, Aleksandar priprema teren za takmičenje. Postavljaju se dve bove oko kojih se potrebno da oplove jedrilice. Koja stigne prva, pobednik je. „Baš kao u Formuli 1“, šali se on.
Obuka jedriličara se prvo vrši na obali, savladavaju se osnove broda, ali i mornarski čvorovi. Vezivanje mornarskih čvorova je važno je za ukupnu sigurnost plovidbe i manevrisanje jedrilicom i jedna je od ključnih veština koju svaki jedriličar mora posedovati. Dok o čvorovima priča, sasvim jednostavno čvorom „pašnjak“ vezuje uže za teg za bovu i postavlja je u Dunav.
Iznenadili smo se što su najaktivnije članice jedriličarskog kluba Golubac devojčice. Dečaci su zainteresovani za druge sportove.
Sa nama u čamcu je i Dunja Jokić koja se takmiči u višoj klasi. „Treniram jedrenje pet godina, vozim Ilku 4. Jedrenje treniram, jer obožavam vodu i svakom bih preporučila ovaj sport jer oslobađa straha. Baš je lepo leti da se trenira!“ – podelila je Dunja svoja iskustva sa nama.
U jedrenju, čamci se pokreću isključivo snagom vetra. Nije dozvoljeno da se koriste vesla niti bilo šta drugo. Jedriličari svoj brod usmeravaju prema vetru i prilagođavaju se promenjivim uslovima tokom plovidbe.
Za uspeh treba jednostavno slediti savet koji je trener Aleksandar dao jednom od svojih učenika na vodi: „Gledaj u jedro i napuni ga vetrom!“
Smeštaj sa pogledom na Dunav
Golubac je jedna od retkih destinacija u Srbiji koja ima sjajnu ponudu smeštaja. Tokom naših dolazaka prethodnih godina, boravili smo i u hotelu i u apartmanima u različitim delovima Golupca i možemo da potvrdimo da je ponuda smeštaja i velika i raznovrsna.
Ovog puta bili smo smešteni u apartmanima Aqua Marine. Sa pogledom na Dunav, naravno. Apartmani se nalaze u blizini restorana, plaže, šetališta, marine, prodavnica, autobuske stanice…
Smešten u mirnom delu Golupca, apartman je moderno opremljen svim neophodnim sadržajima za odmor i uživanje. Dodatni plus je terasa idealna za ispijanje jutarnje kafe ili čitanje knjige, a sjajni domaćini su na raspolaganju da posavetuju i preporuče kako najbolje da provedete vreme u Golupcu.
I ove godine najbolja zabava u okviru Sajma Dunava bila je u subotu. Već više od pola veka u tom terminu, poslednje subote u julu, u Golupcu se održava Golubački kotlić.
Tradicija na Dunavu – 58. Golubački kotlić
Ove godine obeležno je 58 godina održavanja manifestacije Golubački kotlić, jedinstvenog takmičenja u pripremi golubačke riblje čorbe na obali Dunava.
Veliki broj takmičara okuplja se svake godine, jedni zbog zabave i druženja koje je ovde zagarantovano, a drugi da pokažu svoja kulinarska umeća. Pre nekoliko godina kada smo prvi put posetili ovu manifestaciju, uverili smo se u stroga pravila takmičenja i u to da zaista pobeđuju najbolji.
Dok traje predaja uzoraka riblje čorbe za takmičenje, svaki od učesnika strpljivo čeka svoj red uveren da je njegova čorba najbolja. Žiri daje poslednju reč. Vrata prostorije u kojoj se vrši degustiranje i donosi odluka, se zaključavaju, telefoni članova žirija, isključuju uz moto: „Neka najbolja čorba pobedi!“
U blizini, na terenu sportskog centra Golubac uveliko traje zabavni program za posetioce. Priprema se i veliki kazan golubačke riblje čorbe koju treba da proba svako ko dolazi.
Žiri je probao sve čorbe i odlučio o pobednicima. Predsednik žirija ovogodišnjeg Golubačkog kotlića, Dragan Kuzmanović, direktor SatTV Požarevac, izjavio je kratko: „Bilo je 70 uzoraka čorbi i teško je bilo izabrati najbolje. Ocenjivala se boja, ukus, gustina čorbe… Nijanse su odlučile. Čestitam dobitnicima!“
Koverte sa brojevima takmičara koji su spremili najbolje čorbe na Golubačkom kotliću čuvaju se u tajnosti do 23 časa, kada se na bini, pred posetiocima, proglašavaju pobednici. Dakle, do samog kraja takmičenja sve je transparentno!
Ove godine žiri je treće mesto dodelio čorbi koju je skuvao Goran Stojićević sa timom koji se takmičio pod rednim brojem 97 iz Starog Kostolca. Drugo mesto pripalo je Ljubiši Avramoviću sa timom koji se takmičio pod rednim brojem 9 iz Kostolca.
Prva nagrada ove godine nije dodeljena. Prema odluci žirija, najbolja čorba bila je pod rednim brojem 57 međutim takmičar je izašao na binu bez broja koji mu je dodeljen prilikom prijave. Kako nije dao broj na uvid to je je suprotno pravilima manifestacije i nagrada će mu biti uručena naknadno ukoliko pronađe i dostavi takmičarski broj.
Na lepom plavom Dunavu
Sajam Dunava je ove godine mogao da se pohvali i ekskluzivnim programskim sadržajima.
Muzičke zvezde prve večeri manifestacije bili su Bajaga i Instruktori, kultna grupa koja ove godine obeležava 40. godina postojanja, a krajem avgusta će tim povodom održati veliki koncert u Beogradu. Koncert u Golupcu (gde su svirali prvi put u karijeri) je bio sjajna uvertira za veliki beogradski koncert.
Na Sajmu Dunava, u Galeriji moderne umetnosti (koja se nalazi u okviru Narodne biblioteke Golubac) otvorena je izložba pod nazivom „Na lepom plavom Dunavu“ posvećena stogodišnjici radija u Srbiji, takođe pre beogradske premijere.
Davne 1924. godine, 1. oktobra krenuli su radio talasi Radio Beograda iz Pošte Jugoslavije, a u Beogradu će se u drugoj polovini godine realizovati izložba u čast tog jubileja.
Povodom sto godina Radio Beograda, u saradnji sa Radio Beogradom, Muzejom nauke i tehnike i PTT muzejom organizovana je izložba na kojoj su predstavljeni radio aparati Miodraga Gligorića, vlasnika jedne od najvećih kolekcija radio aparata u našoj zemlji.
Miodrag Gligorić, kolekcionar iz Loznice, u eri televizije i interneta, i dalje gaji neverovatnu provrženost radiju i radio aparatima.
„Radio je jedini medij koji vam ne troši vreme. Možete raditi i nešto drugo, slušajući radio. Radio je i jedini medij koji ne manipuliše informacijama kao drugi mediji. Istu informaciju možete da objavite na radiju, pročitate u štampi i objavite na televiziji. Na radiju ćete čuti jedno, a na televiziji ili u štampi ako vam u pozadini prikažu fotografiju ili snimak koji kompromituje informaciju koju ste čuli, vi ćete je potpuno drugačije shvatiti. A to je način na koji se stiče ili gubi poverenje. Zato radio još uvek uživa veliko poverenje publike.“ – ubedljiv je bio Miodrag Gligorić u odbrani svog stava da radio neće izumreti u digitalnoj eri u kojoj živimo.
Pored izložbe, Narodna biblioteka Golubac je ove godine bila nosilac značajnog dela programa Sajma Dunava. U dvorištu biblioteke organizovano je Zmajevo selo sa radionicama za decu. U biblioteci je održana i promocija knjige „Kuća od pesama“, Aleksandra Petrovića, Ace Seltika frontmena grupe Ortodoks Kelts i razgovor na temu Rock and Roll i književnost u 21. veku.
U gradskom parku tokom Sajma Dunava bilo je otvoreno Etno dvorište, prodajna izložba rukotvorina, suvenira, hrane i pića.
Kada posećujete manifestaciju, slobodnog vremena skoro pa i da nema, jer želite da učestvujete u svim sadržajima i vidite što više. Po dolasku u Golubac, neizostavna je vožnja brodićem „Golubica“ od marine do golubačke tvrđave, kao i turističkim vozićem koji vozi do vikend naselja Vinci obalom Dunava, jer se u oba slučaja može uživati u prelepim prizorima na reci.
Neizostavna je poseta i manastiru Tumane, najposećenijoj svetinji u našoj zemlji koja se nalazi u golubačkoj opštini, kao i tvrđavi Golubački grad koja svake godine obara rekorde u broju posetilaca, i domaćih i stranih.
Možda i ne treba obići sve odjednom, već ostaviti nešto i za naredni put.
Sajam Dunava će se, ako sve bude teklo po planu, i naredne godine održati u svom tradicionalnom terminu poslednjeg vikenda jula. Ne čekajte do tada, leto još traje, posetite Golubac i otkrijte sve lepote ove očaravajuće destinacije!
♥ Svideo vam se tekst? Podelite ga sa prijateljima na društvenim mrežama ili ga pošaljite nekome kome će biti koristan!