Nakon pauze od nekoliko dana, i prvog dana obilaska muzeja u manifestaciji Muzeji Srbije, 10 dana od 10 do 10, danas nastavljamo muzejsku šetnju.
Uputili smo se ka Muzeju PTT-a, ali kako su u istoj ulici, odlučismo da svratimo prvo do Muzeja automobila. Ispostavilo se da je to bila sjajna odluka, jer je upravo ova poseta obeležila ceo današnji dan. Muzej se nalazi u prvoj javnoj garaži na Balkanu, izgrađenoj još 1929. godine i nosi epitet najveće privatne kolekcije automobila u Evropi. Jedan entuzijasta se izborio za to da ono što voli i što ima, predstavi muzejskoj publici. Tu se, na jednom mestu, nalazi istorija automobilizma od početka 20. veka.
Kada se posetioci nađu u ovakvom prostoru, bez tehničkog znanja i ne velikog vozačkog iskustva, mogu samo laički da razmenjuju utiske. Kada im se priključi jedan od nastavnika iz obližnje tehničke škole koji ovde provodi mnogo vremena i kao i vlasnik, veliki je zaljubljenik u automobile, onda je doživljaj potpun. Od njega smo saznali šta sve ovaj muzej krije – prvi serijski automobil napravljen na traci (nabavljen još 1965. godine), Porše koji radi na metanol, vozilo amfibija koje sa asfalta može pravo u vodu, lična vozila Jovanke i Josipa Broza, crveni bolid koji je vozio Niki Lauda na trci oko Kalemegdana, automobile koju su „glumili“ u našim kultnim filmovima: Otpisani, Maratonci trče počasni krug, Beogradski fantom… Muzej ima i zbirku fotografija, postera, maketa, vitrinu sa ličnim stvarima i vozačke dozvole prvog srpskog šofera, stare benzinske pumpe, među kojima se izdvaja ona „Kod slepog šofera“ i još mnogo toga.
Veliko HVALA sjajnom nastavniku koji je ovog popodneva podelio svoje znanje i ulepšao nam ovu posetu! Doći ćemo definitivno ponovo.
U Muzej PTT-a ulazimo na samom početku stručnog vođenja. Kada god ste u prilici, muzeje posećujte u vreme vođenja. Saznaćete mnogo toga, što u suprotnom ne biste. Ipak, iznenađeni smo što se stručna vođenja organizuju najčešće u 17h. Verujemo da bi mnogi posetioci, naročito oni sa radnim vremenom od 9 do 5, voleli da je ta satnica drugačija. Muzej PTT-a ima zanimljivu stalnu postavku o razvoju pošte i telekomunikacije u Srbiji od Prvog srpskog ustanka do danas, a sada je u toku i tematska izložba o PTT saobraćaju u okupiranoj Srbiji u Drugom svetskom ratu.
Čuli smo zanimljive priče o poštanskom, telegrafskom i telefonskom saobraćaju: o telefonistkinjama na centrali, o vlasniku prvog broja telefona u Beogradu, o baksuznom broju 13 koji je simbolično pripao beogradskoj klanici, o golubovima pismonošama koji su leteli od Niša do Pirota, o telefonskoj centrali iz Sarajeva sa koje je javljeno vladi da je ubijen Franc Ferdinand, o počecima Radio Beograda, o kočiji sa Briona zbog koje je srušen jedan zid i još mnogo mnogo toga zanimljivog.
Naša sledeća stanica je Muzej Paje Jovanovića. Muzej u samom centru grada, u ulici kralja Milana, a skriven od svega i svih. Bez jasne oznake i obeležja. Znali smo da je Muzej na IV spratu ovog starog zdanja, ali je veliki broj posetilaca lutao zgradom, jer nikakve informacije nije bilo. I tu smo, sasvim slučajno, na sreću, ušle baš kada se mlada kustoskinja obratila grupi. Toliko toga zanimljivog je imala da kaže o slikarevom životu.
Slike sa zidova su govorile za sebe. Ovde se mogu videti slike iz sve tri faze, kako je uslovno podeljeno njegovo stvaralaštvo: slike žanr scena inspirisanih balkanskim narodima, istorijsko i portretno slikarstvo. Poseban utisak ostavljaju tri slike, na samom ulasku u stan-muzej. Na slikama je njegova 33 godine mlađa supruga, muza i inspiracija. Čini se da ove slike odišu nekom posebnošću. Ili možda samo ljubavlju.
Muzej primenjene umetnosti ostavismo za sam kraj večeri. Na početku manifestacije Muzeji Srbije 10 dana od 10 do 10, ovde je otvorena izložba pod nazivom „Obnavljanje lepote: restauracija monumentalnih keramičkih panoa Ivana Tabakovića iz 1937. godine“. Ova četiri keramička panoa su bila izložena u Parizu, u počasnom holu Paviljona Kraljevine Jugoslavije, na Međunarodnoj izložbi umetnosti i tehnike u savremenom životu. O njihovom značaju i umetničkoj vrednosti dovoljno govori podatak da su tada odlikovani počasnom diplomom. Ideologija jugoslovenstva istaknuta je i u samim nazivima kompozicija: Motiv iz Srednje Srbije, Dalmatinka, Hrvatsko proleće i Bosanski motiv.
U drugom delu muzeja izloženi su predmeti iz različitih oblasti primenjene umetnosti i dizajna, nabavljeni u periodu od 2011-2015 godine putem otkupa ili poklona. Posebno se ističu oni sa kraja 19. i početka 20. veka. nakit, stilski nameštaj i stare porodične fotografije iz različitih ateljea. Izlazimo iz muzeja 10 minuta do 10 sati.
Мuzej automobila www.automuseumbgd.com
PTT Muzej www.pttmuzej.rs
Muzej Paje Jovanovića www.mgb.org.rs/
Muzej primenjene umetnosti www.mpu.rs
Koliko utisaka može stati u jedan dan! Pogledajte kako nam je bilo prvog dana manifestacije i šta smo još posetili.